Review opleiding: Communicatie aan Fontys Tilburg
In deze blogpost vind je mijn review van de opleiding die ik volg. Ik zit in mijn laatste jaar van de opleiding Communicatie aan de Fontys Economische Hogeschool in Tilburg. Alles wat ik hieronder beschrijf is gebaseerd op mijn persoonlijke mening. Ik hoop dat je na het lezen van deze post een beter beeld hebt van de opleiding!
Waar gaat de opleiding over?
Kies je voor Communicatie dan is dit niet de laatste keer dat je deze vraag tegen gaat komen. Op verjaardagen, feestjes en bijeenkomsten: gesprekspartners hebben in veel gevallen een onduidelijk beeld van de opleiding. En dat is ook niet zo gek. Het woord communicatie is ook een abstract begrip. In tegenstelling tot bedrijfskunde, trade management of pedagogie.
Het studieveld van de opleiding is weliswaar ook breed. Met Communicatie kan je bijvoorbeeld de visuele kant van de arbeidsmarkt op (Photoshop, Indesign), maar in veel grotere mate word je opgeleid voor de reclamewereld, mediawereld (denk aan landelijke magazines of als presentator), als online of offline marketeer en voor redactioneel en journalistiek werk. En wat ik persoonlijk heel belangrijk vind: je krijgt veel onderlegging qua onderzoek, dus je leert eveneens voor marketing- of communicatieadviseur.
Pluspunten opleiding Communicatie
En juist die laatste genoemde werkvelden zijn voor mij de belangrijkste pluspunten van de opleiding Communicatie. Dat je opgeleid wordt als communicatiemedewerker en -adviseur geeft je zoveel inzicht in bijvoorbeeld campagnes, media en strategie. Je snapt beter hoe bedrijven communiceren via PR- of marketingkanalen en hoe zij alles in het werk zetten om consistent te communiceren met jou als ontvanger.
Breed curriculum, kritisch en probleemoplossend denken
Kiezen voor deze opleiding heeft grote voordelen. Het brede curriculum is in mijn beleving een voordeel, omdat je zowel visueel als tekstueel onderlegd wordt. Je kan met name op communicatie- en marketingafdelingen terecht, maar ook daarbuiten zijn personen met verstand van communicatie nodig. We communiceren immers altijd! Verbaal, nonverbaal. Zelfs als je niet communiceert, communiceer je. Datzelfde geldt voor bedrijven, overheid, nonprofits en NGO's. Je bent dus ook allesbehalve gebonden aan één bedrijfstak of branche.
Ook het leren uitvoeren en schrijven van onderzoek levert je heel veel op als student. Ook buiten de opleiding. Het helpt je nieuwe denkstructuren aan te leggen en je probleemoplossend vermogen te verbeteren.
Aandachtspunten opleiding Communicatie
In mijn beleving zijn de belangrijkste aandachtspunten voor de opleiding Communicatie de onduidelijkheid omtrent de inhoud en het brede curriculum (hoewel dat ook een voordeel is, maar dat leg ik je zo uit).
Imago
Dat ontvangers en gesprekspartners veelal niet weten wat de opleiding inhoudt, is ergens natuurlijk wel veelzeggend. Een deel van deze mensen heeft zelfs de indruk dat het een 'pretopleiding' is. Dat kan ik bij dezen meteen van tafel vegen: geloof me, dat is het niet. Begin dus ook nooit aan deze opleiding denkend dat je er even doorheen wandelt en een diploma ophaalt. Het is een serieuze opleiding zoals vele andere studies dat zijn.
Toch merk je in je omgeving dat de opleiding nog wat achter haar imago aanhobbelt. En dat terwijl de opleiding Marketing - waarmee Communicatie veel raakvlakken heeft - weinig tot geen wenkbrauwen doet fronsen.
Te breed vakkenpakket? Generalistisch versus specialistisch
Het brede opleidingsveld is een voordeel en een nadeel. Het voordeel haalde ik in de vorige alinea's al aan. De nadelige zijde is echter dat je tijdens de studie te maken krijgt met zeer diverse vakken die misschien wel buiten je comfortzone liggen of die je niet bij de rest van het vakkenpakket vind passen.
Dit kan natuurlijk verschillen per instituut. Zelf kreeg ik te maken met tentamens van onder andere Photoshop, Indesign en financiële administratie/boekhouden.
Als een reactie op mijn eigen ervaring, zou ik als tip willen geven dat het als Communicatiestudent goed is om je wat specifieker te gaan focussen op een bepaald soort vakken na je 1e of 2e jaar. Een specifieke niche binnen communicatie, waar jij je extra in wil verdiepen of je kennis over wilt vergroten/verbreden en later wellicht je baan van wil maken. Een generalist is vrijwel altijd bruikbaar, maar een specialist is vrijwel altijd nodig.
Een belangrijk verschil. Het vakkenpakket van Communicatie is an sich best generalistisch. Zelf focus aanbrengen voor een niche/nichevakken raad ik dan ook aan. Of dat vormgeving is, advertentie, online marketing of copywriting is aan jou.
Campus Fontys Economische Hogeschool Stappegoor (FEHT)
Fontys Economische Hogeschool heeft de afgelopen jaren veel geïnvesteerd in haar Campus nabij Stappegoor en zal dit blijven doen. Het ligt er altijd uitstekend verzorgd bij en geeft het instituut een internationaal karakter. Alles dat je nodig hebt als student is aanwezig. Van ruime collegelokalen en een mediatheek tot de ruime beschikking over PC's, iMacs en meetingrooms.