• Home
  • Nieuws
  • Rente op studieschuld voor het eerst sinds 2023 verlaagd

Rente op studieschuld voor het eerst sinds 2023 verlaagd

De rente op studieschulden is voor het eerst in twee jaar verlaagd, maar ligt nog altijd hoger dan in de periode van 0 procent rente. Is versneld aflossen nu verstandig? Volgens schuldexpert Pauline van Brakel draait het vooral om balans tussen aflossen, sparen en financiële zekerheid.

13 Dec 2025
2 min leestijd

De studieschuldrente is voor het eerst in twee jaar tijd iets verlaagd. Het rentepercentage ging omlaag van 2,57 naar 2,33 procent. Daarmee is lenen weliswaar iets goedkoper geworden, maar de rente ligt nog steeds een stuk hoger dan in de periode waarin studenten jarenlang tegen 0 procent konden lenen. Dat roept bij veel (oud-)studenten de vraag op of het nu verstandig is om hun studieschuld sneller af te lossen. Volgens Pauline van Brakel, directeur van de Nederlandse Schuldhulproute, is terughoudendheid daarbij belangrijk.

Welk rentepercentage je betaalt, hangt af van het leenstelsel dat voor jou geldt. De huidige lichting studenten valt onder het nieuwe stelsel en heeft maximaal 35 jaar om de studieschuld terug te betalen. De rente wordt hierbij voor langere tijd vastgezet en is gekoppeld aan het moment van afstuderen. Het percentage dat op 1 januari na het afstuderen geldt, blijft vijf jaar van kracht. Wie in 2025 een nieuwe rentevastperiode krijgt, betaalt nog 2,57 procent rente. Vanaf 1 januari 2026 wordt dit verlaagd naar 2,33 procent.

Evenwicht

Sneller aflossen lijkt op het eerste gezicht een logische keuze, omdat je daarmee de totale rentekosten beperkt. Toch is dat volgens Pauline van Brakel niet voor iedereen de juiste aanpak. Zij wijst erop dat het behouden van voldoende spaargeld minstens zo belangrijk is. Wie te veel geld in aflossing stopt, kan daardoor minder financiële ruimte overhouden voor onverwachte tegenslagen. Situaties zoals gezondheidsproblemen, een scheiding of het verliezen van een baan laten zien hoe belangrijk het is om een buffer te hebben. Volgens Van Brakel draait verstandig omgaan met geld om het vinden van een evenwicht tussen sparen, uitgeven en aflossen.

Voor wie plannen heeft om een woning te kopen, kan extra aflossen op de studieschuld juist wél gunstig uitpakken. Een studieschuld verlaagt namelijk het bedrag dat je maximaal kunt lenen voor een hypotheek. Door de schuld te verkleinen, ontstaat er soms meer financiële ruimte. Hoewel studieschulden niet zichtbaar zijn bij het BKR, moeten ze wel worden gemeld bij een hypotheekaanvraag. Van Brakel benadrukt daarbij dat het essentieel blijft om alleen een hypotheek af te sluiten die ook op de lange termijn financieel haalbaar is.

Bron: AD.nl